5 hlavních hledisek při stavbě dřevěné pergoly

Než započnete s plánováním a výběrem ideálního řešení vaší nové zahradní pergoly, je třeba promyslet do detailu nejen samotné technické řešení! V článku níže najdete 5 základních hledisek, které byste měli zohlednit, než přistoupíte k samotné stavbě pergoly.

Parametry výběru místa

Místo pro pergolu vybírejte s ohledem na požadavky, které má splňovat dle vašich individuálních požadavků. Většinou pergolu stavíme tak, aby z ní byl výhled do okrasné rozkvetlé zahrady, což nám zpříjemní posezení u kávy či při grilování.

Pergola často slouží jako opěrná konstrukce pro popínavé rostliny a zacloní případný nevzhledný kout zahrady. I proto vybíráme slunné stanoviště pro vistárii, plamének apod. rostliny.

V pergole bude umístěn zahradní gril, bude sloužit především pro rodinné posezení, party – proto ji směřujte co nejblíže k domu z důvodu manipulace s potravinami, občerstvením apod. Snadná dostupnost je důležitá.

Pokud bude pergola sloužit jako odpočívadlo, umístíme ji k bazénu, dětskému hřišti, do nejhezčího koutu zahrady, kde je přes hlavní část letního dne spíše stín.

 

Orientace pergoly

Vstup do prostoru pergoly by měl být vždy tam, kde je největší frekvence s ohledem na stávající cestičky v prostoru. Prostor pergoly nesmí bránit přístupu na důležitá místa pozemku a zároveň být situován do značné míry s ohledem na svou funkci (viz bod výše).

Pro umístění grilu budete hledat polohu v závětří, anebo postavíte gril na stranu převažujících větrů tak, aby kouř šel směrem z pergoly ven!

 

Velikost pergoly

Velikost samotné stavby řešíme s ohledem na počet osob, které se obvykle budou v pergole sdružovat. Řešit musíte ale také to, jak velký prostor pro umístění pergoly máte k dispozici, vždy je nutné zvážit velikost volné plochy vůči velikost pergoly, aby stavba působila jako architektonický doplněk a nezabírala větší část zahrady.

S velikostí pergoly souvisí i stín, který s ohledem na svou výšku a rozsah vrhá. Je vhodné „putování“ stínu nasimulovat a případně zjistit, zda budoucí vrhající stín nebude v určitém místě pozemku na škodu rostlinám apod.

Je dobré nechat si zpracovat návrh realizace od odborníků, kteří mají letité zkušenosti se stavěním pergol, umí s citem umístit pergolu do daného prostředí a zástavby, doporučí vhodnou velikost s ohledem na pozemek, zhodnotí technické parametry, např. při zastřešení pergoly spádové rozměry, kam směrovat odtok vody, navrhnou způsob ukotvení, výšku pergoly, aby vhodně zapadla do celkového pojetí zahrady a domu. Ideálním výsledkem této fáze plánování je vizualizace.

 

Příprava podloží (základů)

Při stavbě pergoly je potřeba zvážit způsob ukotvení. Existují různé varianty řešení:

  • betonové patky: pro masivní pergoly se zastřešením
  • betonová dlažba, zámková dlažba, popř. jiný zpevněný povrch: pro lehčí stavby, kotví se pomocí pozinkovaných kotev do dlažby
  • zemní vruty, nahrazují betonové patky: uplatňují se tam, kde není možný přístup se stavebním materiálem, např. kde je již zasazená tráva či okrasné záhony apod.

Samotnou konstrukci pergoly je třeba dimenzovat s ohledem na stabilitu podloží v dané lokalitě, resp. v daném umístění.

 

Vzhled

Konstrukci, barvu a krytinu pergoly budete volit podle toho, zda bude umístěná v moderní zástavbě, anebo bude postavená u staršího domu např. s ovocnou zahradou, případně na chalupě selského typu.

K novým funkcionalistickým domům se staví moderní typ pergoly – co nejjednodušší konstrukce z dobře opracovaného, obroušeného dřeva bez trhlin. Jako krytinu zvolte spíše sklo, případně plný polykarbonát, který je vzhledově blízký sklu. Rozhodně se vyvarujeme např. trapézovým a vlnitým polykarbonátům. Nátěry dřeva laďte barevně s barvou domu. Velmi moderní jsou v současné době barvy světle nebo tmavě šedé, ale i bílé nebo černé, kdy i dřevěná konstrukce může vypadat jako hliníková.

U starších domů nebo chaty volte typ rustikální zpracování. U daného typu pergol dáváte primárně vyniknout kráse dřeva – suky a výsušné trhliny jsou žádoucím prvkem v designu pergoly. U těchto typů pergol se uplatňují různé mřížky pro pnoucí rostliny apod. Jako krytinu uplatněte spíše dutinkový nebo trapézový polykarbonát, případně šindel či pouze rákosovou střechu. Barva by měla opět ladit s domem, přičemž volíme přirozené hnědé odstíny barev, lazurovací laky, které dají vyniknout kráse dřeva.

V rámci definice budoucího vzhledu je nejdůležitější zvážit, k jakému účelu bude pergola sloužit, zda bude samostatně stojící nebo bude umístěna u domu jako zastřešení terasy. Podle toho vybereme vhodný materiál, krytinu a barvu.

E-shop s doplňky do zahrady