Pokud tedy budete chtít aplikovat klasickou pálenou nebo betonovou tašku, pak je třeba řešit konstrukci pergoly s takovými parametry, aby danou váhu pergola unesla. U lehčích krytin typu polykarbonátu naopak tuto starost nebudete mít. Při výběru konkrétní střešní krytiny pro pergolu vždy zjišťujte také požadavky na minimální spád krytiny.
- Trapézový plech: 8°.
- Polykarbonát: 10°.
- Sklolaminát: 10°.
- Asfaltové šindele: 12° - 18°.
- Vlnitý plech: 15°.
- Betonová taška: 22° - 30°.
- Pálená taška: 22° - 40°.
Střecha pergoly a její průhlednost
Výběr střechy pergoly taktéž podléhá rozhodnutí, zda bude střecha průhledná a umožní prostup slunečních paprsků, či naopak bude svitu slunce zabraňovat. Použít můžete čiré materiály nebo naopak barevně tónované (v případě PVC plechů, polykarbonátů aj.). Průhledná krytina na pergolu přináší zahřívání prostoru pod ní. Pokud tedy vaše volba padla na průhlednou střešní krytinu pergoly, pak na tento fakt nezapomeňte a dobře vše ještě jednou zvažte.

Střecha pergoly a voda?
Nezapomeňte řešit, jak odvádět ze střechy pergoly vodu. Při rozhodování o tom, co na střechu pergoly dát, doporučujeme vyřešit také otázku odtoku srážkové vody. Dodatečné řešení svodu zachycených srážek do kanalizace, aby voda zbytečně nevytékala na prostor okolo pergoly, se může stát poté problémem. Pokud vám to nevadí, samozřejmě srážkovou vodu řešit nemusíte. Záleží na konkrétním umístění pergoly a jejím účelu. Tj. zda je v blízkosti samotné nemovitosti a je určená pro odpočinek, nebo se naopak jedná o zastřešení garážové stání mimo dvůr apod.
